Wykłady już za nami

Teatromaniacy!

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy intensywnie. Uczniowie „Marcinka” oraz Goście, którzy jako pierwsi przekroczyli próg naszej Szkoły, mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach prowadzonych przez uznanych specjalistów ze środowiska artystycznego.

W budynku Zespołu Szkół odbyły się dwa wykłady.

Pierwszy z nich, prowadzony przez profesora UAM, doktora habilitowanego Jacka Wachowskiego, uzmysłowił słuchaczom, jak mocno teatr jest związany z innymi dziedzinami sztuki. „Teatr – performance – widowisko, czyli o powinowactwach teatru z innymi sztukami” pokazał, że w sztuce aktorskiej liczy się nie tylko scena i ruch, ale także elementy plastyczne i muzyczne. Pan Profesor wyjaśnił, jakie miejsce w świecie widowisk zajmuje teatr, jak zmieniała się opinia o aktorach i sztuce scenicznej na przestrzeni wieków – wbrew pozorom nie była ona zawsze pozytywna.

Młodzież z zapartym tchem słuchała o siłach spajających Muzy:

Druga z prelekcji, „Niezależne i alternatywne teatry Poznania”, uświadomiła mieszkańcom Osady nad Wartą, że tradycyjne spektakle muszą zmierzyć się z konkurencją. Istnieje przecież tyle grup aktorskich, które realizują swoje wizje artystyczne nie zawsze korespondujące z przyjętym kanonem. Na ten temat wypowiadał się doktor Piotr Dobrowolski, literaturoznawca, estetyk i teatrolog.

Pełna sala może stać się miarą sukcesu tego wykładu: