Sobota zakończona!

Miłośnicy Teatru!

Nadszedł czas na kolejne, i ostatnie już dzisiaj, spektakle festiwalowe. Po dwóch przedstawieniach konkursowych wystąpił gościnnie jeden z teatrów I LO, by z uśmiechem zakończyć sobotni maraton teatralny.

„Chcę już do domu!” – ten wrzask wydobywa się z ust grupy teatralnej Ekspozycja z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Poznaniu podczas spektaklu „Za daleko do brzegu” w reżyserii Adama Brzezińskiego. W sztuce dominuje atmosfera dogłębnego i powszechnego roztrzęsienia, trwogi i rozpaczy. Widz poznaje historię traumy dzieci zmuszonych zmierzyć się z tragedią, dzieci rozpaczliwie chcących powrócić do domu. Postępująca dehumanizacja sprawia, że nazywają swoje życie „psim”, wołają do siebie nawzajem „Won!”, „Siad!”, „Do budy, przybłędy!”. Aktorzy próbują się opakować w folię, wtopić w tło dzięki maskującym strojom, odgrodzić i ochronić stopy przed rozgryzionym, wyplutym jabłkiem – ochronić się przed wspomnieniami i piętnem przeszłości. Są jak szczenięta wypuszczone z ciemnej piwnicy na słoneczną łąkę. Aktorzy zadbali o doskonałą formę wyrazu, dopracowany ruch sceniczny, a warsztat zachwycił nawet najbardziej wymagającego widza.

Sztuka Teatru Zwierciadło z Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół” w Czerwonaku – „Zapis” w reżyserii Anny Rozmianiec zachwyciła publiczność siłą niemej ekspresji. Niepowtarzalne były przed wszystkim scenografia i ruch sceniczny, które porwały widzów estetyką i harmonią. Zachwycała też minimalistyczna gama kolorystyczna i piękna, ulotna muzyka współgrająca z nastrojem, dopełniająca całość. Zespół wyróżnił się także dopracowanymi kostiumami, które kontrastowały z jasnymi improwizacjami na papierze i w papierze. Zabawa formą przekształciła się w refleksję o miejscu indywiduum w społeczeństwie pomimo braku słów. Zdjęcia ze spektaklu już wkrótce!

Na koniec dnia tradycyjnie zagrał Teatr Mimo Wszystko z I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. I w tym roku młodzi artyści  zaprezentowali sztukę komediową, wypełnioną trafnymi żartami słownymi i sytuacyjnymi. Spektakl „Poker na siedem talii” traktował o zbrodniach przeszłych i przyszłych, dokonanych i potencjalnych, których wątki łączyły się w uzdrowiskowym hotelu w Truskawcu. Siedem postaci, siedem partii pokera, siedem gier i gierek. Intrygi, śledztwo, interesy – to wszystko połączyło się dzisiaj w intrygującą fabułę, zakończoną niespodziewanym zwrotem akcji. Każdy aktor wniósł swoją cząstkę do własnej kreacji, dzięki czemu bohaterowie emanowali wyjątkowością i mocnym charakterem. Radość towarzysząca tworzeniu sztuki udzieliła się publiczności, a między sceną i widownią można było wyczuć mocną więź – spektakl utrzymywał atencję widza do samego końca. Muzyka spektaklu, towarzysząca już podczas zapełniania widowni, przenosiła nas do lat 20. i 30. XX wieku, potęgowała doznania artystyczne. Młodzi artyści Teatru Mimo Wszystko wywołali uśmiech na twarzach Teatromaniaków i spełnili tym samym swoją misję.

Jutro czeka nas kolejnych 5 spektakli konkursowych oraz kulminacja emocji, czyli Gala XIX PFTM. Bądźcie z nami – będzie się działo!

 

16 marca 2019 Michalina Krakowiak PFTM 2019 No Comments

Share Your Thoughts