Ruszamy!

Teatromaniacy!

 

Dzisiaj rozpoczął się Poznański Festiwal Teatrów „Marcinek”! Młodzi artyści z całej Polski uczestniczą w naszym Święcie Teatru. Pierwszego dnia młodzież miała okazję rozwinąć swoje umiejętności sceniczne i poszerzyć wiedzę z dziedziny teatrologii. Inspirujące wykłady i warsztaty ukazały świat teatru z wielu stron.

Czy można jeszcze zatańczyć tango? Na to pytanie (i wiele innych) odpowiedział mgr Stanisław Godlewski podczas wykładu poruszającego problemy zawarte w przetłumaczonym na najwięcej języków obcych polskim dramacie. Prowadzący zaangażował słuchaczy do aktywnego udziału w dyskusji, co zaowocowało ożywioną polemiką. Sprowokował do reinterpretacji, wyjścia poza obszar szkolnej analizy i wymiany refleksji nad uniwersalnymi problemami, których dotyczył utwór Mrożka. Prelekcja „Czy jeszcze można zatańczyć tango? Perspektywy lektury” w wykonaniu przedstawiciela teatrologii stanowiła wyjątkowe doświadczenie dla młodych artystów.

Kolejnym wykład został poprowadzony przez związanego z naszym Festiwalem od wielu lat teatrologa UAM, dr. Piotra Dobrowolskiego. Prelekcja „W poszukiwaniu znaczenia. Sceniczne wcielenia bohaterów dramatycznych” pozwoliła na analizę motywów, roli i zadań bohatera w dziele scenicznym. Młodzież została zaangażowana w dialog o dramacie, w dramacie i z dramatem. Uczniowie mieli okazje skonfrontować z rzeczywistością literacką owiane złą sławą pytanie: „Co autor miał na myśli?” Bohaterowie znanych utworów wyszli z ram scenicznych na spotkanie, a młodzież, z pomocą prowadzącego, przyjęła ich z otwartymi rękoma. Od dzisiaj protagonista „Kartoteki” Tadeusza Różewicza nie skrywa tajemnic, zaś postać szekspirowskiego Hamleta nabrała nowego wymiaru.

Praktyka czyni mistrza, dlatego oferujemy młodzieży warsztaty prowadzone przez wybitnego poznańskiego aktora Janusza Stolarskiego. Podczas zajęć „Ciało w przestrzeni” młodzi aktorzy nauczyli się, jak poruszać się na scenie, poznali swoje możliwości i ograniczenia, by przygotować się jeszcze lepiej do występów konkursowych.  Młodzież poprzez improwizację ruchową nabierała świadomości ciała, koordynacji z muzyką i interpretacji własnego „ja” przy akompaniamencie inspirujących dźwięków.

Wolontariusze PFTM są w trakcie ostatnich przygotowań do Inauguracji XIX Edycji Festiwalu – nie możemy się doczekać, by gościć Was w „Marcinku”!

15 marca 2019 Michalina Krakowiak PFTM 2019 No Comments

Share Your Thoughts