Pierwszy dzień festiwalowy

Kochani Teatromaniacy!

Za nami już 8 spektakli konkursowych. Na pierwszy ogień poszły teatry „Cokolwiek”, „Coś Więcej”, „Mimo Wszystko”, „Cyk”, „Avantgarde”, „Elipsa”, „Ekspozycja” oraz „Mariu-szki” – każda grupa stanęła na wysokości zadania. Spektakle te rozbawiły nas do łez, ujęły za serce i trzymały w napięciu – spełniły zadanie zainteresowania publiczności. Aktorzy tych grup mogą już odetchnąć i oczekiwać na werdykt Jury w niedzielę.

Jakie emocje wywołały poszczególne sztuki? Co można o nich powiedzieć? Na te pytania odpowiedzą nasi korespondenci.

„Kto otworzy drzwi” Teatru Cokolwiek – reż. W. Lankauf

Pierwszy dzień został otwarty przez dwie aktorki – jest to najmniej liczna reprezentacja na Festiwalu. Grupa ta w zabawny sposób przedstawiła perypetie kobiet zamkniętych w kostnicy. Humor opierający się na grach słownych i żartach ze śmierci oraz intrygujące interpretacje modeli zachowań ludzkich uczyniły ten spektakl zajmującym.

„Latawiec” Teatru Coś więcej – reż. P. Czyżewska – Soroko

Jest to sztuka opierająca się na metaforze, która na festiwalowej scenie zagościła jako druga. Na pozór spokojny występ sześciu młodych aktorów z Wrocławia przerodził się w energiczne widowisko. Głośne okrzyki, tańce i odgłosy uderzeń – wszystko to sprawiło, że performans ten pozostanie w pamięci publiczności na długo.

„Rozważna i sarkastyczna” Teatru Mimo Wszystko – reż. M. Krakowiak

Na scenie ujrzeliśmy młodych, utalentowanych aktorów z „Marcinka”. Uczniowie nie zawiedli widzów – publiczność co chwila wybuchała śmiechem. Barwne kostiumy, prosta, aczkolwiek niebanalna fabuła oraz charakterystyczne poczucie humoru zostały nagrodzone burzą oklasków.

„Na pełnym morzu” Teatru Cyk – reż. T. Rozmianiec

Zdecydowanym atutem czwartej prezentacji była prostota wykonania – zarówno oświetlenie, jak i scenografia stanowiły symboliczną okrasę do przystępnej fabuły. Aktorzy pochwalili się również umiejętnościami muzycznymi – w tym grą na najbanalniejszych instrumentach. Pozytywne zaskoczenie wywołało użycie niecodziennej scenografii – wanny.

Już niedługo pojawią się relacje z popołudniowych prezentacji!