Ostatnie spektakle konkursowe

Miłośnicy Teatru!

Za nami ostatnie spektakle konkursowe – Jury Główne oraz Studenckie udały się na obrady. Czeka ich trudne zadanie – wyłonić zwycięzców XIX Edycji PFTM! Czekamy na ogłoszenie wyników z niecierpliwością, a tymczasem udamy się na drugi festiwalowy spektakl gościnny.

Obrazy z pogranicza jawy i snu przedstawiła grupa Nero z Gminnego Ośrodka Kultury w Trawnikach w spektaklu „Anioł” w reżyserii Arkadiusza Jurka. Sztuka jest projekcją psychiki dziewczyny w żałobie po stracie matki. Zwiewne tkaniny tworzące scenografię i kostiumy potęgują fantasmagoryczny nastrój nadwrażliwej wyobraźni dziecka i zderzenia rzeczywistości beztroski z trwogą, lękiem i złem. Spektakl zachwyca głównie pod kątem wizualnym – dominują interesujące sposoby organizacji przestrzeni i szeroko pojętej realizacji. Porusza siła, z jaką wybrzmiewa obraz dziecięcej podświadomości, który postawił widza w obliczu nostalgii i bólu rozłąki.

Spektaklem zamykającym maraton konkursowy był „Obrozek” Grupy Teatralnej ArTystokraci. Młodzież z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku wyczarowała na scenie opowieść ludową, umieszczając publiczność w góralskiej izbie. Bogactwo strojów i dopracowana do najmniejszego detalu scenografia zachwyciły, a dzięki scenariuszowi napisanemu w gwarze publiczność mogła doznać wrażeń absolutnych. „Obrozek” to nie tylko scenografia i specyficzny język, ale przede wszystkim piękna historia dwóch zwaśnionych rodzin, które, niczym w szekspirowskim dramacie, mają zostać połączone przez miłość młodego pokolenia. Przez meandry historii prowadzi nas jeden rekwizyt – tytułowy Obrozek, łączący świat realny z duchowym. Z pewnością było to niezapomniane zakończenie spektakli konkursowych.

Czekamy na werdykt Jury, a wolontariusze przygotowują dla Was Aulę na GAlę XIX PFTM. Bądźcie z nami!

17 marca 2019 Michalina Krakowiak PFTM 2015 No Comments

Share Your Thoughts