Teatry w Marcinku

Teatr „Ba”

Powstał przy I LO w październiku 1985 roku pod kierownictwem profesora Andrzeja Dymitrowskiego. Pierwszym przedstawieniem było „Polowanie na lisa” Sławomira Mrożka, którego premiera odbyła się w 1986 roku. Następne sztuki to: „Raport z oblężonego miasta” Zbigniewa Herberta (1986), „Zielona miłość” według tekstów Bolesława Leśmiana. Największy sukces odniosło przedstawienie „Męczeństwo Piotra Oheya” (1988) Sławomira Mrożka, wyróżnione Złotą Maską na Wojewódzkich Konfrontacjach Sceny Szkolnej. Recenzenci spektaklu zwracali uwagę na bardzo sprawną grę aktorów, dyscyplinę sceniczną i jednorodną stylistykę, dzięki czemu błaha, groteskowa zabawa przybrała ton serio. We wrześniu 1996 roku profesor Dymitrowski postanowił reaktywować Teatr „Ba”. Wkrótce po tym nowy zespół zaproponował Państwu inne spojrzenie na znaną wszystkim „Redutę Ordona”, wystawiając sztukę „Śmierć porucznika” Sławomira Mrożka. W następnym roku działalności Teatr „Ba” nawiązał do chlubnej tradycji poprzedników, zdobywając Złotą Maskę za przedstawienie „Iwona, księżniczka” Burgunda Witolda Gombrowicza. Po sukcesie tego spektaklu członkowie zespołu postanowili porzucić zasady, jakie obowiązują teatry repertuarowe i przygotowali sztukę autorską z myślą o Festiwalu Teatralnym Malta. „To nie ja Ciebie wybrałam” to przedstawienie, którego kulturowy krąg inspiracji jest bardzo szeroki. Obejmuje on klasykę literacką, teatr, malarstwo, grafikę, a także film. Możecie w nim Państwo odnaleźć motywy znane z utworów Samuela Becketta, Tadeusza Różewicza, Olgi Tokarczuk oraz Ingmara Bergmana.

Teatr „Nadir”

Powstał późną jesienią 2002 roku. Egzotyczna nazwa, ciągle jeszcze niewyjaśniona, jest zasługą naszej teatralnej koleżanki. Skład aktorski „Nadiru” wyłoniony został na zasadzie mini castingu zorganizowanego w naszej szkole. Opiekunami, a zarazem założycielami teatru są: pani Ewa Regulska (d. Południkiewicz) oraz aktor i reżyser poznańskiego Teatru Animacji pan Lech Chojnacki. Nadir został powołany do życia w bardzo odpowiednim czasie tzn. w momencie zawieszenia po kilkudziesięciu latach owocnej działalności Teatru „Ba”. Mamy nadzieję, że w przyszłości zajmiemy zaszczytne miejsce poprzednika.

Naszą grupę teatralną stanowi kilkunastu wspaniałych i pracowitych ludzi: 13 aktorów, 3 scenografów i 1 osoba zajmująca się oprawa muzyczną. Wielką premierę zaplanowaliśmy na marzec 2003 roku. Otóż co roku wiosną w naszej szkole odbywa się „Festiwal Teatrów Licealnych”. Data 15 marca stała się dniem scenicznych narodzin „Nadiru”. Przygotowania do premiery trwały kilka miesięcy, a w tym czasie działo się bardzo wiele. Oczywiście jak to zawsze bywa, zaczęliśmy od wyboru sztuki. Z propozycji wysuniętych przez naszych opiekunów najlepszą dla nas okazała się sztuka „Parady” autorstwa Jana Potockiego (1761-1815). Ten typ sztuki, który grany był dawniej przed spektaklem dla zachęty do udziału w przedstawieniu głównym, jest lekką komedią tzw. dell`arte.

W sztuce występują ciągle te same postaci, a każda z nich reprezentuje stałą, niezmienną cechę. W „Paradach” spotykamy 4 postacie: Zerzabella – sentymentalna, ciągle usiłująca wyjść za mąż kokietka, Gil – zakochany sztubak, troszkę prostacki, Leander – fircyk, łowca posagów, oraz Ojciec Zerzabelli – usiłujący wydać córkę za mąż bez posagu. Podczas ciężkich prób „Parady”, a właściwie jeden akt zatytułowany „Gil Zakochany” miał wiele wersji. Ostateczna, stworzona została na przełomie stycznia i lutego. Teraz pozostały już tylko próby i próby. Nasza sztuka przedstawiona została w formie castingu ze względu na wielość aktorów, a mała liczbę ról. Jedynymi postaciami oryginalnymi z „Parad” pozostali Gil i Zerzabella.

Osoby biorące udział w castingu stworzone zostały przez każdego aktora z osobna. Pierwsza część sztuki to wspomniany już casting, poprowadzony przez pana Lecha Chojnackiego, który zagrał komisję teatralną, natomiast reszta to cały akt grany fragmentami, każdy przez inną parę aktorów chłopak + dziewczyna, czyli Gil i Zerzabella. W kolejności pojawiania się na scenie wystąpili: Jadzia i Konrad, Ewa i Konrad, Kasia i Jędrzej, Alicja i Maciej, Julita i Łukasz, oraz Magda i Michał, reszta dziewczyn: Sylwia i Roksana zagrały role stworzone specjalnie dla nich na potrzeby naszego teatru. Scenografię na wzór studia teatralnego zbudowały: Monika, Ania i Anastazja. Muzykę do sztuka wyszukała Ewa. W końcu dotarliśmy do festiwalu. Zagraliśmy jako 14 zespół. Na naszym przedstawieniu było mnóstwo ludzi, a gorąca i wesoła atmosfera pomagały nam w rozwinięciu skrzydeł. W efekcie festiwalowe jury przyznało nam II miejsce.

Oto w skrócie historia naszego Teatru „Nadir”, który – mam nadzieję – będzie miał jeszcze niejedną okazję zaprezentować się na deskach szkolnej sceny, a może nie tylko szkolnej…?

Teatr „Mimo Wszystko”

Grupa teatralna została założona przez profesor Katarzynę Mizerkiewicz w 2012 roku. W niemal niezmiennym składzie dotrwała do dziś.

Zespół stworzył wiele widowisk i prowadził rozbudowaną aktywność pozasceniczną.

W 2012 roku powstał spektakl „Życie dla dzieci” stanowiącą biografię Janusza Korczaka wystawianą w ramach obchodów roku pisarza i aktywisty. Przedstawienie zyskało aprobatę widowni i zapoczątkowało samodzielne tworzenie sztuk od podstaw.

W roku szkolnym 2012/2013 wzięliśmy udział w konkursie „Potyczki teatralne” organizowanym przez Teatr Animacji, w którym zdobyliśmy III miejsce. Jury postawiło przed nami zróżnicowane zadania – zorganizowanie wystawy w szkole, wykonanie sesji fotograficznej, udział w „Metaforach Rzeczywistości” jako redaktorzy biuletynu festiwalowego oraz członkowie Jury Młodzieżowego.

Kolejny rok szkolny przyniósł sztukę „Historia pewnej miłości”, która rozbawiła publiczność do łez i stała się sztandarowym widowiskiem.

W roku 2014 premierę miał kolejny spektakl biograficzny opowiadający o geniuszu Edith Piaf. Pozycja „Mały wróbelek” odniosła znaczący sukces.

Reprezentacja „Marcinka” pod opieką profesor Teresy Kolińskiej wzięła udział w następnej edycji „Potyczek Teatralnych”. Zawody odbyły się w roku 2014. Do zadań postawionych przed grupą należało zaplanowanie i zrealizowanie promocji spektaklu lalkowego „Szewcy” oraz produkcja sztuki teatru przedmiotu „Jak bracia polscy z Kazimierza…”, która zdobyła nagrodę „Ab Initio”.

Nasza grupa od kilku lat gości na „Nocy Teatrów” w XXV Liceum Ogólnokształczącym, a każdy występ jest odbierany z coraz większym entuzjazmem.

Teatr „Mimo Wszystko” pod obecną nazwą działa od niedawna, jednak idea oraz filozofia teatralna pozostają niezmienne. Aktorzy, reżyserowie i scenarzyści pragną tworzyć wartościowe spektakle, od których widz nie może oderwać wzroku.

Teatr „Bez (pre)Tekstu”

W 2013r. powstał w Marcinku nowy zespół teatralny o nazwie Teatr „Bez (pre)Tekstu”. Mimo iż funkcjonuje on od niedawna ma na swoim koncie trzy spektakle („Moje ja” – 2013r., „Masa Bruegla” – 2014r., „Lekcja trzech” – 2014r.). Pierwszą Nagrodę Publiczności na Wojewódzkim Przeglądzie Sceny Szkolnej „Dzień dobry, sztuko” w 2014r., wyróżnienie na festiwalu „Marcinek 2014” za spektakl „Masa Bruegla” oraz trzykrotne uczestnictwo w wymianie teatralnej z niemiecką grupą teatralną z Kassel. Liczne warsztaty oraz wyjścia do teatru umożliwiają grupie nieustanny rozwój i sprawiają, że z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej świadomy na scenie. Czwartkowe próby są dla uczestników nie tylko możliwością ucieczki od rzeczywistości, ale i otwarciem się na całkiem inny, fascynujący świat.