Niedzielne przedpołudnie PFTM

Teatromaniacy!

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy – nie tylko zobaczymy kolejne spektakle konkursowe, ale również poznamy werdykt Jury i zwycięzców XIX edycji PFTM!

„Witamy w nowym świecie. Świecie bez nadmiernego kontaktu” – tak Teatr MPF z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu otworzył sceniczne potyczki. Młodzi artyści omówili współczesne problemy z komunikacją między ludźmi. Jednostka jest samotna w pozornie wypełnionym świecie, przez co poddaje się manipulacji ze strony silniejszych. Mówi tylko wtedy, gdy między panem a narzędziem jest możliwy tytułowy Kontakt, a milknie, gdy kontrolujący zasłoni usta. Człowiek zostaje uprzedmiotowiony i jednoczenie zezwierzęcony, tracąc wolną wolę. Grupa wykorzystała doskonałe, minimalistyczne środki wyrazu. Choreografia zaprezentowana przez aktorów i zgranie zespołu pozwoliły na wprowadzenie publiczności w trans, który trwał do samego końca spektaklu.

„Ciąg dalszy” nastąpi czy nie? W spektaklu w reżyserii Grażyny Smolibockiej Teatru Przy Okazji z Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgónym aktorzy prezentują naukę chodzenia na czworakach i czołgania się po świecie przy akompaniamencie muzyki rockowej oraz fundamentalnych pytań zadawanych sobie przez dorastających ludzi: „Kim jestem?”, „Co ja robię?”; zastanawiają się nad kondycją człowieka sprowadzonego do roli psa Pawłowa. Oko widza przyciągnęła z pewnością wielobarwna scenografia kontrastująca z czernią strojów artystów. W sztuce wybrzmiała myśl o obłudzie, wyobcowaniu i alienacji w świecie pełnym „dojrzałych” ludzi, którzy już dawno pogrzebali swoje maskotki. Okazuje się, że naiwna, dziecięca miłość, rodzinne wsparcie i beztroska to nie tylko pełna lodówka, wykrochmalona pościel i stały dopływ gotówki.

Ludzie i demony, miłość i nienawiść, życie i śmierć. Takie przeciwieństwa zostały zestawione przez młodych artystów z Nowosolskiego Domu Kultury. „Parafanały” to opowieść o zakazanej miłości wiły do człowieka, o przełamywaniu barier narzuconych przez uprzedzenia i nienawiść. Teatr Avis przeniósł publiczność do świata Słowian, w którym to, co realne i to, co mityczne, łączy się w tańcu uczucia i przenika się. Zarówno fabuła, jak i przekaz spektaklu zostały przyjęte przez publiczność z entuzjazmem. Pochwalić należy różnorodność form wyrazu i wysiłek związany z udźwiękowieniem sztuki – artyści ilustrowali spektakl ludową muzyką śpiewaną i graną na żywo. Powab i wdzięk tańczących demonic pozwoliły widzom zanurzyć się w głębinach słowiańskich mitów i legend.

Przed nami ostatnie dwa spektakle konkursowe – napięcie rośnie, poprzeczka coraz wyżej!

17 marca 2019 Michalina Krakowiak PFTM 2019 No Comments

Share Your Thoughts