Inauguracja XIX PFTM

Teatromaniacy!

Stało się! W Auli I Liceum w Poznaniu wybrzmiała fraza otwierająca XIX edycję Poznańskiego Festiwalu Teatrów „Marcinek”. W tym roku towarzyszą nam same „dziewiętnastki”, co zauważyli niezawodni jak zwykle Konferansjerzy. Świętujemy przecież 19. edycję Festiwalu, w roku 2019, a „Marcinek” został założony dokładnie 100 lat temu, w 1919 roku. Wierzymy, że to matematyczne zjawisko wróży niezapomnianą edycję PFTM.

Z pewnością dobrą wróżbą są również gromkie brawa i owacje na stojąco, którymi publiczność wyraziła podziw dla monodramu Zbigniewa Walerysia, znanego polskiego aktora. Artysta w sztuce „Ja jestem Żyd z Wesela” przedstawił historię pierwowzoru postaci z dramatu Wyspiańskiego, pokazał znany tekst z perspektywy Hersza Singera. Protagonista stracił majątek, rodzinę i przede wszystkim tożsamość z powodu ukazania się na krakowskiej scenie „Wesela”. Widzowie razem z bohaterem przeżywali wydarzenia od pamiętnej uroczystości w Bronowicach do chwili, w której Singer staje na skraju ubóstwa, życia, zatracenia własnego ja. Dodatkowo zaintrygowała niepewność, czy skutki wystawienia „Wesela” rzeczywiście miały miejsce. Monodram umożliwił reinterpretację jednego z najlepszych polskich dramatów. Spektakl stanowił również wzór dla młodzieży zajmującej się teatrem. Nasz Gość zaczarował scenę, utrzymując atencję widzów do samego końca. Każdy ruch, każde słowo niosło bogatą treść, a dopracowany warsztat umożliwił niezaprzeczalną wiarygodność kreowanej postaci. Spektakl został okraszony muzyką nastrajającą do czasu i przestrzeni ukazanych przez Wyspiańskiego, a usłyszane melodie jeszcze długo wybrzmiewały nam w myślach.

Tak doskonały spektakl inaugurujący zapowiada wyjątkowe dni konkursowe – młodzież, zainspirowana artyzmem Zbigniewa Walerysia, z pewnością przedstawi inspirujące, intrygujące i emocjonujące przedstawienia. Z niecierpliwością czekamy na jutrzejsze zmagania młodzieży!

15 marca 2019 Michalina Krakowiak PFTM 2019 No Comments

Share Your Thoughts